آپلود ویدئو | ورود | ثبت نام


مستند-

قسمت دهم: کابالا (بخش سوم)


Embed گزارش تخلف

مشاهده 265

دریافت ویدئو: حجم کم کیفیت بالا
این کد را در صفحه ی خود بگذارید:
توسط مستند در 06 Oct 2013
توضیحات:

قرن 16 در اروپای مسیحی با گسترش بی سابقه کابالا همراه بود. در این زمان آثار کابالایی از جمله زُهَر ترجمه شدند و با ایجاد مکتب جدیدی اصول قبالا وارد مسیحیت شد و مسیحیان را در راستای منافع کابالیست ها قرار داد.به گفته معز هاس،استاد فلسفه یهود، اعتقاد مسیحیان به وجود نوعی یهودیت پاک در زمان مسیح سنگبنای کابالای مسیحی است.

اسحاق لوریا یکی از رهبران کابالاییست که اندیشه های او در کنار کتاب زهر یکی از دو منبع فکری کابالا به شمار می رود. او معتقد بود که درک گذشته افراد، میتواند راهگشای مسائل کنونی باشد.. لوریا معتقد بود که اولین کار خدا خلقت نبوده، بلکه عقب نشینی و ایجاد یک خلاء و ایجاد فضای مناسبی برای خلقت بوده است. کابالیستها خدا را نیازمند، دارای جسمی شبیه جسم انسان، دارای جنسیت مذکر و مونث میدانند و معتقدند که انسان می تواند بر فعالیت های خدا تاثیرگذاشته و دو نیمه مذکر و مونث اورا باهم پیوند زند. رمزی که در برابری ارزش عددی یهوه و آدم در زبان عبری نفهته است باعث شده که خدا را همان آدم کدمون یا انسان نخستین بدانند. در کتاب زهر داستان اخراج آدم و حوا از بهشت اینگونه است: خدا توسط آدم از بهشت اخراج شد و ما هنوز در بهشت هستیم اما آن را درک نکرده این . این ایده درست نقطه مقابل دیدگاه مذاهب دیگر که خدا را قادر و بی نیاز می دانند، قرار دارد. مهمترین مشخصه کابالا این است که شر را دارای وجود میدانند و برای آن قدرتی مستقل از خدا قائلند، درست بر خلاف ادیان ابراهیمی که شر را عدم وجود خیر میدانند.

درطول تاریخ یهود افراد زیادی ادعا کردند که منجی موعود هستند که از آنها میتوان به شبتای زوی که تحت تاثیر القائات ناتان غزه ای و پس از آن "نمود" درهند، "علی محمدباب" در ایران و "یاکوب فرانک" در شرق اروپا نام برد. شبتای به دلیل نقض آشکار دستورات تورات از جامعه یهود طرد شد و به اورشلیم پناه برد. او خود را منجی موعود و راه نجات خود را مسلمان شدن ظاهری میدانست. پیروان او نیز مسلمان شدند و فرقه ای از یهودیان مخفی به نام "دیمه" به معنای برگشته و جدیدالاسلام را بنیان نهادند.در پس این ماجرا یهودیان ارتدوکس کابالا را نکته اصلی انحراف یهود قلمداد کردند. فرانک نیز فرقه ای را بنیان نهاد که به فرانکیسم شهرت داشت . آئین او بر پرستش 3 خدا استوار بود" خدای خوب، برادرِ بزرگ و زن باکره.هردو آنها به دلیل انحرافات افراطی جنسی ، ترویج هرزه گی های جنسی، نارضایتی های مردم تبعید شدند.

فرانکیست ها رابطه نزدیکی با دونمه های عثمانی، فرقه ایلومیناتی و فراماسونری قرن 18 داشتند که فعالیتهای مخربی علیه اسلام، مسیحیت کاتولیک انجام دادند و در ترویج ماده گرایی و مناسک جنسی نامشروع در اروپا نقش بسزایی داشتند.

لغات کلیدی:


comments powered by Disqus

8:24

PredictingEarthquakes&Volcanoes_Part7of7.mov

afshinkhatami
32 مشاهده

12:25

COURSERA STANFORD UNIVERSITY-COMPUTER NETWORKS-congestion-rtt

jimbo71
197 مشاهده

0:58

فیلم آموزش طراحی نرم افزار کامپیوتر با استفاده از زبان برنامه نویسی Python برای کامپیوتر- زبان انگلیسی - بخش 116

imaan
217 مشاهده

3:26

Milky Way Galaxy Will Collide With Andromeda | NASA Hubble Space Telescope HD Video

dormo715
69 مشاهده

5:19

NASA: Amazing Experiments with Water in Zero Gravity

mommas
117 مشاهده

3:59

Time for a check up? Get out your iPhone

mids
292 مشاهده

5:28

Never Summer Factory Tour part 1 - Board Insiders - Snowboards

idedu
163 مشاهده

4:23

جوشکاری میز کار

hadiho
352 مشاهده

3:37

SolidWorks: Path Mate Motor

mids
354 مشاهده

24:14

فیلم آموزشی خوشه بندی یا Clustering با الگوریتم رقابت استعماری

faradars
3 مشاهده

ادامه

درباره ما | تماس با ما | قوانین تخته سفید